Jesteś tutaj

Pilotażowy Program "Rehabilitacja 25 plus"

W dniu 23 października 2018 roku, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie zawarło umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację pilotażowego programu "Rehabilitacja 25 plus". Potrzeba utworzenia zadania podyktowana była koniecznością zapewnienia osobom z niepełnosprawnością intelektualną ciągłości oddziaływań terapeutycznych w celu utrzymania optymalnego stanu funkcjonowania psychospołecznego co najmniej na poziomie, który przez lata realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki został osiągnięty. W programie zatrudniona jest wykwalifikowana kadra: terapeuta zajęciowy, psycholog ,fizjoterapeuci, dwóch opiekunów. W kalkulacji kosztów zaplanowaliśmy zakup komputera, zakup pomocy dydaktycznych, zabezpieczyliśmy środki na trening kulinarny, na transport. Ponieważ uczestnicy razem z wychowankami OREW biorą udział w różnych formach terapii; z programu finansujemy: zajęcia na kręgielni, terapię w grocie solnej, wyjścia do kina, terapię dźwiękiem, 2 wycieczki, spotkanie opłatkowe. Formy terapii: Terapia zajęciowa - zajęcia prowadzone są w formie warsztatów terapeutycznych w wymiarze 5 godz. dziennie dla dwóch grup uczestników:
• Zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i samodzielność w formie warsztatów kulinarnych, ceramicznych, wikliny papierowej, produkcja podpałki ekologicznej.
• Zajęcia uczące nabywania samodzielności na miarę indywidualnych możliwości uczestnika, stymulacja zmysłów, terapia w sali doświadczania świata.
W ramach terapii prowadzony jest trening kulinarny: uczestnicy pod kierunkiem terapeuty przy wsparciu opiekuna przygotowują drugie śniadanie.
Uczestnicy objęci są działaniami aktywizującymi zawodowo, przygotowującymi do pełnienia ról życiowych zgodnie z ich indywidualnymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Terapia psychologiczna. Celem spotkań terapeutycznych jest pomoc w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, omówienie aktualnych trudności i problemów, pomoc w zakresie rozwoju samodzielności życiowej, a także trening umiejętności społecznych. Ponadto skupimy się na ćwiczeniu umiejętności nawiązywania i utrzymania kontaktu z drugą osobą na poziomie dla niej dostępnym (kontakt werbalny, niewerbalny, dotykowy, przez przedmiot), redukcji napięcia mięśniowego, stymulacji sensorycznej poszczególnych zmysłów i stymulacji polisensorycznej. Terapia psychologiczna odbywa się w formie zajęć indywidualnych w wymiarze 1godz./tydz. dla każdego z uczestników.
Rehabilitacja ruchowa .Celem oddziaływań terapeutycznych jest utrzymanie obecnego stanu i poprawa funkcjonowania na możliwie optymalnym poziomie psycho – fizycznym, oraz nabywanie i rozwijanie umiejętności wynikających z niepełnosprawności, uzyskanie poprawy ogólnej sprawności fizycznej, stabilizacja stanu zdrowia, optymalizacja jakości życia, podtrzymanie aktywności ruchowej i społecznej, wdrażanie do dbałości o zdrowie. Rehabilitacja ruchowa odbywa się w formie zajęć indywidualnych w wymiarze 1godz./tydz. dla każdego z uczestników.
Terapia logopedyczna. Zajęcia logopedyczne nie są finansowane ze środków PFRON, prowadzimy je w ramach działającej u nas poradni logopedycznej w oparciu o kontrakt z NFZ. W zależności od potrzeb uczestników rozwijamy i podtrzymujemy komunikację językową i alternatywną wychowanków. (PCS, Makaton)
Wsparcie opiekuńcze i pielęgnacyjne. Uczestnicy mają zapewnioną pomoc w zakresie samoobsługi oraz czynności dnia codziennego (higiena osobista, spożywanie posiłków, karmienie, zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne - dla uczestników wymagających całkowitego wsparcia). Opiekun sprawuje opiekę nad uczestnikami przed i po zajęciach terapeutycznych, w trakcie ich, jak również podczas dowozu i odwozu. Ze względu na specyficzne trudności w funkcjonowaniu poszczególnych uczestników usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne sprawowane są w wymiarze 7 godz. dziennie.
Transport. Uczestnicy pochodzą aż z trzech powiatów: kazimierski, krakowski i miechowski. Dlatego też dowóz na terapię ze względów logistycznych był sprawą skomplikowaną. Dwóch jest wożonych na zasadzie umowy z przewoźnikiem – pokrywamy koszty, dwoje na zasadzie współpracy – bezpłatnie przez gminę, czworo transportem własnym stowarzyszenia w porozumieniu z placówką - rozliczamy kierowcę i kilometry.

Aktualności

PSONI

20 kwietnia 2024r. w oddziale zamiejscowym PSONI Koło w Miechowie (w miejscowości Strzeżów Drugi) odbyły... czytaj więcej

PSONI

Jak co roku PSONI Miechów posyła swoich wysłanników do różnych ważnych instytucji miechowskich z... czytaj więcej

PSONI

19 marca 2024r.,w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie odbyła się spowiedź i Msza Święta Wielkopostna, w... czytaj więcej

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Partnerzy

© Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie

produkcja: mediaterminal