Jesteś tutaj
Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin
Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Miechowie powstało w 1992 roku jako wyraz determinacji rodziców dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych. Ma swoją główną siedzibę w Miechowie przy ulicy Sienkiewicza 24. W 1993 roku Burmistrz Gminy i Miasta Miechów przekazał budynek dawnego Ośrodka Zdrowia, który wymagał kapitalnego remontu w tym dostosowania jego funkcjonalności do potrzeb osób niepełnosprawnych. W marcu 1994 roku został otwarty Warsztat Terapii Zajęciowe, a w kwietniu Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, który z czasem przekształcił się w Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno – Wychowawczy. Budynek od samego początku wymagał ciągłych remontów i modernizacji. Problem z którym Stowarzyszenie boryka się od lat jest niedostosowanie pomieszczeń do obecnie obowiązujących standardów w prowadzonych placówkach. Poszerzając naszą działalność statutową zostaliśmy zmuszeni do wynajmu i dodatkowych pomieszczeń do zajęć terapeutycznych, co generowało dodatkowe koszty. Problemy lokalowe nie pozwalały na poszerzenie naszej działalności o nowe formy wsparcia, szczególnie dla osób dorosłych.
Historia powstania Centrum Wsparcia
•6 listopada 2014r., została zawarta umowa notarialna z Burmistrzem Gminy i Miasta Miechów, a przedstawicielami Zarządu PSONI Koło w Miechowie na sprzedaż budynku dawnej szkoły podstawowej w Strzeżowie Drugim oraz umowa oddania gruntów na działce nr 155, o powierzchni 1,3930 ha w użytkowanie wieczyste. Budynek od kilku lat nie użytkowany w bardzo złym stanie technicznym.
•Rok 2016 - opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku szkolnego, 16.04 2026 pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Miechowskiego nr 138/2016.
•Rok 2017 - złożenie projektu do konkursu w Departamencie Funduszy Europejskich UM w Krakowie ramach Osi Priorytetowej 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.2 Odnowa obszarów wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
•27 marzec 2018 roku pismo z Departamentu Funduszy Europejskich, że projekt RPMP. 11.02.00 – 12-0749/17 : „Budowa Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin” uzyskał pozytywny wynik na etapie formalnym, finansowym i merytorycznym.
•3 lipiec 2018 roku - ogłoszenie pierwszego postępowania przetargowego na zadanie: ”Budowa centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin” (unieważnienie postępowania).
•18 lipiec 2018 roku - podpisanie umowy na dofinansowanie projektu w maksymalnej kwocie: 3 443 236,25 zł.
•1 październik 1918 roku - drugie postępowanie przetargowe (unieważnienie postępowania).
Złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON projektu w ramach obszaru E „Program Wyrównywania różnic między regionami III”
Umowa nr WRR/000192/06/D o dofinansowanie projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” obszar E, zawarta w dniu 28 lutego2019 r w Krakowie pomiędzy:
Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz z Osób Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie, Fundusz refunduje wymagany wkład własny Stowarzyszenia w kwocie nie przekraczającej 900 000,00 zł.
Kwiecień 2019 roku – trzecie postępowanie przetargowe (unieważnienie postępowania)
Czwarte zapytanie ofertowe i wyłonienie wykonawcy budowy.
• 4 października 1919 roku – podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji Firmą Handlowa Usługową MAJA Krzysztof Gola.
Pierwszy etap robót przewidywał:
prace rozbiórkowe stropodachu, rozbiórka budynków gospodarczych, schodów wewnętrznych oraz fragmentów stropów,
przebudowa sieci wodociągowej,
budowa przyłącza wodociągowego,
wykonanie nowej (żelbetowej) klatki schodowej prowadzącej na wszystkie kondygnacje budynku,
wykonanie szybu pod windę dostosowaną dla osób na wózkach,
przebudowa ścianek działowych, wykonanie balkonów, nowych kanałów wentylacyjnych,
wykonanie drewnianej więźby dachowej z pokryciem dachowym,
dobudowa wiatrołapu z podcieniem wejściowym służącym jako podjazd dla samochodów,
montaż instalacji wewnętrznych: wodno–kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej i elektrycznej,
utwardzenie powierzchni działki – parking i droga do zjazdu,
przebudowa istniejącego zjazdu indywidualnego z DK7 do działki nr 155 na zjazd publiczny (według oddzielnego projektu).
Drugi etap robót, po oddzielnym zapytaniu ofertowym, obejmował:
wykonanie ogrodzenia zewnętrznego wraz z furtką i bramą wjazdową,
zagospodarowanie terenu,
wykonanie instalacji monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, systemu alarmowego, sieci telefonicznej i komputerowej.
Trzeci etap robót ze środków własnych obejmował:
budowę boiska trawiastego
budowę altany
wykonanie placu zabaw dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz siłowni zewnętrznej
Budynek „Centrum Wsparcia” dane techniczne budynku (po rozbudowie, nadbudowie i przebudowie ):
powierzchnia zabudowy - 730,48 m2
powierzchnia użytkowa - 1 110,89 m2
kubatura - 8 896,40 m3
Budynek zapewnia warunki do dziennego i całodobowego pobytu oraz opieki, nauki i rehabilitacji osobom niepełnosprawnym. Zapewnia dostępność do urządzeń higieniczno-sanitarnych i pomieszczeń socjalno-bytowych zgodnie z wymogami przepisów dotyczących budynków użyteczności publicznej. Pomieszczenia są wyposażone w system monitorująco-alarmowy oraz przyzywowy. Infrastruktura i wyposażenie Centrum Wsparcia jest w pełni udostępnione osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Budynek Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin w Strzeżowie Drugim, decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Miechowie z 26 października 2021 roku został oddany do użytkowania.
30 czerwca 2022 roku nastąpiło zakończenie i trzeciego etapu inwestycji i jej ostateczne rozliczenie.
Utworzone Centrum zapewnia wielospecjalistyczną opiekę osobom niepełnosprawnym lub wykazującym dysfunkcje w rozwoju psychoruchowym. Budynek nie posiada barier architektonicznych, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Placówka oferuje kompleksowy program rehabilitacji społecznej, aktywizacji zawodowej oraz pobyt w pomieszczeniach mieszkalnych. Zapewnia dostęp do wysokiej jakości opieki i rehabilitacji osobom niepełnosprawnym intelektualnie, które mają niewielkie możliwości uzyskania pomocy z innych źródeł. Założeniem projektu było utworzenie nowych miejsc pracy i ożywienie środowiska lokalnego, co zostało zrealizowane. Inne zrealizowane założenie projektu to przeniesienie osób niepełnosprawnych z wynajmowanych pomieszczeń, które nie spełniały standardów i generowały dodatkowe koszty utrzymania i remontów.
W budynku zostało otwarte jedno z pierwszych w województwie małopolskim Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, którego celem jest wspieranie dorosłych osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie warunków do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę ich możliwości i potrzeb.
Obecnie w budynku realizowane jest wsparcie w następujących placówkach i formach:
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
Oddziały przedszkolne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego
Klasy przysposabiające do pracy – OREW
Centrum Opiekuńczo Mieszkalne
Zajęcia klubowe WTZ
Świetlica terapeutyczna „Moje Miejsce”
Ponadto w z infrastruktury „Centrum Wsparcia” pośrednio korzystają uczestnicy zajęć w Miechowie przy ul. Sienkiewicza 24:
o wychowankowie/uczniowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego
o uczestnicy zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej
Organizowane są imprezy i spotkania dla całej społeczności Stowarzyszenia i osób wspierających (rodzice i opiekunowie, osoby niepełnosprawne i ich rodzeństwo, pracownicy i wolontariusze).