Jesteś tutaj

Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin

Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Miechowie powstało w 1992 roku jako wyraz determinacji rodziców dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych. Ma swoją główną siedzibę w Miechowie przy ulicy Sienkiewicza 24. W 1993 roku Burmistrz Gminy i Miasta Miechów przekazał budynek dawnego Ośrodka Zdrowia, który wymagał kapitalnego remontu w tym dostosowania jego funkcjonalności do potrzeb osób niepełnosprawnych. W marcu 1994 roku został otwarty Warsztat Terapii Zajęciowe, a w kwietniu Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, który z czasem przekształcił się w Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno – Wychowawczy. Budynek od samego początku wymagał ciągłych remontów i modernizacji. Problem z którym Stowarzyszenie boryka się od lat jest niedostosowanie pomieszczeń do obecnie obowiązujących standardów w prowadzonych placówkach. Poszerzając naszą działalność statutową zostaliśmy zmuszeni do wynajmu i dodatkowych pomieszczeń do zajęć terapeutycznych, co generowało dodatkowe koszty. Problemy lokalowe nie pozwalały na poszerzenie naszej działalności o nowe formy wsparcia, szczególnie dla osób dorosłych.
Historia powstania Centrum Wsparcia
•6 listopada 2014r., została zawarta umowa notarialna z Burmistrzem Gminy i Miasta Miechów, a przedstawicielami Zarządu PSONI Koło w Miechowie na sprzedaż budynku dawnej szkoły podstawowej w Strzeżowie Drugim oraz umowa oddania gruntów na działce nr 155, o powierzchni 1,3930 ha w użytkowanie wieczyste. Budynek od kilku lat nie użytkowany w bardzo złym stanie technicznym.
•Rok 2016 - opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku szkolnego, 16.04 2026 pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Miechowskiego nr 138/2016.
•Rok 2017 - złożenie projektu do konkursu w Departamencie Funduszy Europejskich UM w Krakowie ramach Osi Priorytetowej 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.2 Odnowa obszarów wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
•27 marzec 2018 roku pismo z Departamentu Funduszy Europejskich, że projekt RPMP. 11.02.00 – 12-0749/17 : „Budowa Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin” uzyskał pozytywny wynik na etapie formalnym, finansowym i merytorycznym.
•3 lipiec 2018 roku - ogłoszenie pierwszego postępowania przetargowego na zadanie: ”Budowa centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin” (unieważnienie postępowania).
•18 lipiec 2018 roku - podpisanie umowy na dofinansowanie projektu w maksymalnej kwocie: 3 443 236,25 zł.
•1 październik 1918 roku - drugie postępowanie przetargowe (unieważnienie postępowania).
Złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON projektu w ramach obszaru E „Program Wyrównywania różnic między regionami III”
Umowa nr WRR/000192/06/D o dofinansowanie projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” obszar E, zawarta w dniu 28 lutego2019 r w Krakowie pomiędzy:
Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz z Osób Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie, Fundusz refunduje wymagany wkład własny Stowarzyszenia w kwocie nie przekraczającej 900 000,00 zł.
Kwiecień 2019 roku – trzecie postępowanie przetargowe (unieważnienie postępowania)
Czwarte zapytanie ofertowe i wyłonienie wykonawcy budowy.
• 4 października 1919 roku – podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji Firmą Handlowa Usługową MAJA Krzysztof Gola.
Pierwszy etap robót przewidywał:
 prace rozbiórkowe stropodachu, rozbiórka budynków gospodarczych, schodów wewnętrznych oraz fragmentów stropów,
 przebudowa sieci wodociągowej,
 budowa przyłącza wodociągowego,
 wykonanie nowej (żelbetowej) klatki schodowej prowadzącej na wszystkie kondygnacje budynku,
 wykonanie szybu pod windę dostosowaną dla osób na wózkach,
 przebudowa ścianek działowych, wykonanie balkonów, nowych kanałów wentylacyjnych,
 wykonanie drewnianej więźby dachowej z pokryciem dachowym,
 dobudowa wiatrołapu z podcieniem wejściowym służącym jako podjazd dla samochodów,
 montaż instalacji wewnętrznych: wodno–kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej i elektrycznej,
 utwardzenie powierzchni działki – parking i droga do zjazdu,
 przebudowa istniejącego zjazdu indywidualnego z DK7 do działki nr 155 na zjazd publiczny (według oddzielnego projektu).
Drugi etap robót, po oddzielnym zapytaniu ofertowym, obejmował:
 wykonanie ogrodzenia zewnętrznego wraz z furtką i bramą wjazdową,
 zagospodarowanie terenu,
 wykonanie instalacji monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, systemu alarmowego, sieci telefonicznej i komputerowej.
Trzeci etap robót ze środków własnych obejmował:
 budowę boiska trawiastego
 budowę altany
 wykonanie placu zabaw dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz siłowni zewnętrznej
Budynek „Centrum Wsparcia” dane techniczne budynku (po rozbudowie, nadbudowie i przebudowie ):
 powierzchnia zabudowy - 730,48 m2
 powierzchnia użytkowa - 1 110,89 m2
 kubatura - 8 896,40 m3
Budynek zapewnia warunki do dziennego i całodobowego pobytu oraz opieki, nauki i rehabilitacji osobom niepełnosprawnym. Zapewnia dostępność do urządzeń higieniczno-sanitarnych i pomieszczeń socjalno-bytowych zgodnie z wymogami przepisów dotyczących budynków użyteczności publicznej. Pomieszczenia są wyposażone w system monitorująco-alarmowy oraz przyzywowy. Infrastruktura i wyposażenie Centrum Wsparcia jest w pełni udostępnione osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Budynek Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich Rodzin w Strzeżowie Drugim, decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Miechowie z 26 października 2021 roku został oddany do użytkowania.
30 czerwca 2022 roku nastąpiło zakończenie i trzeciego etapu inwestycji i jej ostateczne rozliczenie.
Utworzone Centrum zapewnia wielospecjalistyczną opiekę osobom niepełnosprawnym lub wykazującym dysfunkcje w rozwoju psychoruchowym. Budynek nie posiada barier architektonicznych, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Placówka oferuje kompleksowy program rehabilitacji społecznej, aktywizacji zawodowej oraz pobyt w pomieszczeniach mieszkalnych. Zapewnia dostęp do wysokiej jakości opieki i rehabilitacji osobom niepełnosprawnym intelektualnie, które mają niewielkie możliwości uzyskania pomocy z innych źródeł. Założeniem projektu było utworzenie nowych miejsc pracy i ożywienie środowiska lokalnego, co zostało zrealizowane. Inne zrealizowane założenie projektu to przeniesienie osób niepełnosprawnych z wynajmowanych pomieszczeń, które nie spełniały standardów i generowały dodatkowe koszty utrzymania i remontów.
W budynku zostało otwarte jedno z pierwszych w województwie małopolskim Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, którego celem jest wspieranie dorosłych osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie warunków do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę ich możliwości i potrzeb.
Obecnie w budynku realizowane jest wsparcie w następujących placówkach i formach:
 Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
 Oddziały przedszkolne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego
 Klasy przysposabiające do pracy – OREW
 Centrum Opiekuńczo Mieszkalne
 Zajęcia klubowe WTZ
 Świetlica terapeutyczna „Moje Miejsce”
Ponadto w z infrastruktury „Centrum Wsparcia” pośrednio korzystają uczestnicy zajęć w Miechowie przy ul. Sienkiewicza 24:
o wychowankowie/uczniowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego
o uczestnicy zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej
Organizowane są imprezy i spotkania dla całej społeczności Stowarzyszenia i osób wspierających (rodzice i opiekunowie, osoby niepełnosprawne i ich rodzeństwo, pracownicy i wolontariusze).

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Partnerzy

© Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie

produkcja: mediaterminal