Jesteś tutaj

Pilotażowy Program "Rehabilitacja 25 plus"

W dniu 23 października 2018 roku, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie zawarło umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację pilotażowego programu "Rehabilitacja 25 plus". Potrzeba utworzenia zadania podyktowana była koniecznością zapewnienia osobom z niepełnosprawnością intelektualną ciągłości oddziaływań terapeutycznych w celu utrzymania optymalnego stanu funkcjonowania psychospołecznego co najmniej na poziomie, który przez lata realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki został osiągnięty. W programie zatrudniona jest wykwalifikowana kadra: terapeuta zajęciowy, psycholog ,fizjoterapeuci, dwóch opiekunów. W kalkulacji kosztów zaplanowaliśmy zakup komputera, zakup pomocy dydaktycznych, zabezpieczyliśmy środki na trening kulinarny, na transport. Ponieważ uczestnicy razem z wychowankami OREW biorą udział w różnych formach terapii; z programu finansujemy: zajęcia na kręgielni, terapię w grocie solnej, wyjścia do kina, terapię dźwiękiem, 2 wycieczki, spotkanie opłatkowe. Formy terapii: Terapia zajęciowa - zajęcia prowadzone są w formie warsztatów terapeutycznych w wymiarze 5 godz. dziennie dla dwóch grup uczestników:
• Zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i samodzielność w formie warsztatów kulinarnych, ceramicznych, wikliny papierowej, produkcja podpałki ekologicznej.
• Zajęcia uczące nabywania samodzielności na miarę indywidualnych możliwości uczestnika, stymulacja zmysłów, terapia w sali doświadczania świata.
W ramach terapii prowadzony jest trening kulinarny: uczestnicy pod kierunkiem terapeuty przy wsparciu opiekuna przygotowują drugie śniadanie.
Uczestnicy objęci są działaniami aktywizującymi zawodowo, przygotowującymi do pełnienia ról życiowych zgodnie z ich indywidualnymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Terapia psychologiczna. Celem spotkań terapeutycznych jest pomoc w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, omówienie aktualnych trudności i problemów, pomoc w zakresie rozwoju samodzielności życiowej, a także trening umiejętności społecznych. Ponadto skupimy się na ćwiczeniu umiejętności nawiązywania i utrzymania kontaktu z drugą osobą na poziomie dla niej dostępnym (kontakt werbalny, niewerbalny, dotykowy, przez przedmiot), redukcji napięcia mięśniowego, stymulacji sensorycznej poszczególnych zmysłów i stymulacji polisensorycznej. Terapia psychologiczna odbywa się w formie zajęć indywidualnych w wymiarze 1godz./tydz. dla każdego z uczestników.
Rehabilitacja ruchowa .Celem oddziaływań terapeutycznych jest utrzymanie obecnego stanu i poprawa funkcjonowania na możliwie optymalnym poziomie psycho – fizycznym, oraz nabywanie i rozwijanie umiejętności wynikających z niepełnosprawności, uzyskanie poprawy ogólnej sprawności fizycznej, stabilizacja stanu zdrowia, optymalizacja jakości życia, podtrzymanie aktywności ruchowej i społecznej, wdrażanie do dbałości o zdrowie. Rehabilitacja ruchowa odbywa się w formie zajęć indywidualnych w wymiarze 1godz./tydz. dla każdego z uczestników.
Terapia logopedyczna. Zajęcia logopedyczne nie są finansowane ze środków PFRON, prowadzimy je w ramach działającej u nas poradni logopedycznej w oparciu o kontrakt z NFZ. W zależności od potrzeb uczestników rozwijamy i podtrzymujemy komunikację językową i alternatywną wychowanków. (PCS, Makaton)
Wsparcie opiekuńcze i pielęgnacyjne. Uczestnicy mają zapewnioną pomoc w zakresie samoobsługi oraz czynności dnia codziennego (higiena osobista, spożywanie posiłków, karmienie, zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne - dla uczestników wymagających całkowitego wsparcia). Opiekun sprawuje opiekę nad uczestnikami przed i po zajęciach terapeutycznych, w trakcie ich, jak również podczas dowozu i odwozu. Ze względu na specyficzne trudności w funkcjonowaniu poszczególnych uczestników usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne sprawowane są w wymiarze 7 godz. dziennie.
Transport. Uczestnicy pochodzą aż z trzech powiatów: kazimierski, krakowski i miechowski. Dlatego też dowóz na terapię ze względów logistycznych był sprawą skomplikowaną. Dwóch jest wożonych na zasadzie umowy z przewoźnikiem – pokrywamy koszty, dwoje na zasadzie współpracy – bezpłatnie przez gminę, czworo transportem własnym stowarzyszenia w porozumieniu z placówką - rozliczamy kierowcę i kilometry.

Aktualności

PSONI

11 maja 2024r. w oddziale zamiejscowym PSONI Koło w Miechowie (w miejscowości Strzeżów Drugi) odbyły się... czytaj więcej

PSONI

20 kwietnia 2024r. w oddziale zamiejscowym PSONI Koło w Miechowie (w miejscowości Strzeżów Drugi) odbyły... czytaj więcej

PSONI

Jak co roku PSONI Miechów posyła swoich wysłanników do różnych ważnych instytucji miechowskich z... czytaj więcej

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Partnerzy

© Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie

produkcja: mediaterminal